Медиасет

Ѓоковиќ ги фрли во вода сите теории

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ со години ги поместуваше резултатските граници и психички, но сега отиде чекор понатаму во уште едно – здравјето.

Повредата на коленото на Ролан Гарос ги загрижи сите и во тоа време го доведе во прашање неговиот настап на Олимпијадата, најважниот настан за него во оваа фаза од кариерата.

Колку е тоа важно говори и фактот што дури и Вимблдон, најголемиот турнир во светот, делува „безначаен“ во однос на натпреварувањето во Париз, каде што ќе се обидат да фатат рака на долгоочекуваното злато.

Извршената операција, очигледно била рутинска артроскопија, по што Новак брзо се вратил на своите вообичаени активности.

Не поминаа ни 10 дена од неговото повлекување од Ролан Гарос, кога Ѓоковиќ објави охрабрувачко видео од теретана, каде се забележуваше крпеницата над коленото, но не и отежнувачки движења.

Ако снимките од теретаната покренаа ентузијазам, што да се каже за снимката од Црна Гора, каде Ѓоковиќ веќе напорно работеше на тенискиот терен.

Тоа беше јасен знак, тврдата подлога пред Олимписките игри кои ќе се играат на земјена подлога дефинитивно значи дека намерата и желбата да се игра на Вимблдон е голем.

Многумина се прашуваат дали Новак го прави вистинскиот потег со евентуално играње на Вимблдон, кој започнува на 1 јули, само 26 дена пред Игрите.

На почеток