Магазин

Лубеницата е омилено овошје, но оваа група луѓе мора да ја конзумираат со претпазливост

Лубеницата, овошје кое е симбол на летото и освежувањето, отсекогаш била омилена меѓу љубителите на летното овошје.

Со своето сочно црвено месо и освежителниот вкус, лубеницата не е само вкусно овошје (т.е. зеленчук), туку и вистински деликатес кој носи олеснување во жешките летни денови.

Тоа е дури и една од петте намирници препорачани за жени над 40 години за поубав тен. Без разлика дали ја јадете во двор, на плажа или на пикник, лубеницата е незаменлива во летното мени, секако доколку знаете да ја изберете слатката.

Една од причините зошто лубеницата е толку освежителна во топлите летни денови е тоа што се состои од околу 92 отсто вода. Ова ја прави лубеницата одличен избор за хидратација, особено за време на топлите летни месеци. Богат е и со витамини А, Ц и Б6, што го прави хранливо вреден.
Лубеницата е идеална за оние кои внимаваат на внесот на калории. Во 100 грама лубеница има само околу 30 калории. Покрај ниската калорична вредност, лубеницата е богата со влакна кои помагаат да се одржи чувството на ситост.

Иако ретко кој може да и одолее на лубеницата, потребна е претпазливост за луѓето со хронично заболување на бубрезите. Според студија на случај објавена во Annals of Internal Medicine: Clinical Cases, биле анализирани тројца пациенти кои доживеале сериозни здравствени проблеми откако консумирале премногу лубеница. Хроничната бубрежна болест ја намалува способноста на органот ефикасно да го филтрира вишокот калиум од крвта, што може да доведе до хиперкалемија, состојба со премногу калиум во телото.

Лубеницата е овошје кое главно се состои од вода, но изобилува и со витамини и минерали, особено со калиум. Едно парче лубеница со тежина од околу 300 грама може да содржи околу 320 милиграми калиум, што е значаен дел од препорачаната дневна доза. Калиумот е клучен за нормално функционирање на нервниот систем и одржување на оптималниот крвен притисок.

Иако денес е симбол на летото, лубеницата има богата историја која датира одамна. Потекнува од Јужна Африка и египетска пирамида од 27 век п.н.е. дава докази за нејзиното одгледување. Првично, имаше горчлив вкус, а со векови на избор, одгледувачите ја создадоа сочната, слатка сорта што ја знаеме и ја сакаме денес.

Додека лубеницата може да биде освежителен третман во топлите летни денови, за луѓето со хронична бубрежна болест, важно е да се ограничи нивниот внес за да се избегнат потенцијални здравствени компликации. Консултација со лекар и следење на внесот на калиум може да помогне во одржувањето на здравјето и уживање во летните радости без ризик.

На почеток