Свет

Бајден: Не си одам

Рејтингот на Бајден е на историски најниско нивo, покажуваат најновите анкети

Американскиот претседател Џо Бајден рече дека „нема намера да замине“ со оглед на повиците од многу демократи да ја прекине својата кандидатура за реизбор, користејќи ги прославите на Денот на независноста за да возврати на сомневањата за неговата издржливост и ментална острина.

На приемот едно лице од публиката извика: „Продолжете да се борите! Ни требате! На тоа американскиот претседател му одговори: „Можете да сметате на мене. Немам намера да заминам“, повторувајќи го неговото ветување дека ќе остане во трката и покрај зголемените повици за негово повлекување.

Бајден имаше катастрофален настап на дебатата со Доналд Трамп минатата недела. Беше збунет, нефокусиран, на моменти зборуваше некохерентно како да нема поим за што е темата. Американската јавност со години дебатира дали 81-годишниот претседател е во психофизичка состојба да ја води најголемата светска сила. Дебатата ги продлабочи тие дискусии и воопшто не во корист на Бајден.

Многу демократи во последните денови јасно ставија до знаење дека Бајден мора да се повлече за да може ново лице навреме да се соочи со Трамп, кој води на изборите.

Џо Бајден им кажал на соработниците и на лидерите на Демократската партија дека отишол на лекар по неговите лоши резултати на минатонеделната дебата со Доналд Трамп, што е спротивно на претходните изјави од Белата куќа за неговата медицинска нега, пренесува NBC.

Претседателот, исто така, се состана со демократските гувернери прексиноќа и се соочи со прашања за минатонеделните разочарувачки дебатни перформанси. На прашањето дали добил медицинска помош по дебатата, тој пред толпата признал дека бил прегледан од лекар и дека се е во ред, тврдат два извори на NBC.

Неколку часа претходно, прес-секретарот на Белата куќа, Карин Жан-Пјер, изјави дека Бајден не бил подложен на никакви медицински прегледи од февруари, кога последен пат беше подложен на темелен медицински преглед и беше подложен на неколку тестови.

Белата куќа сега тврди дека Бајден не посетил лекар од февруари, но оттогаш редовно оди на лекар за кратки прегледи, вклучително и по дебатата со Трамп.

На почеток