Свет

Борељ: Иднината на европската безбедност ќе се решава во Украина

Борел: ЕУ се соочува со непријателство од муслиманските земји, поради нејзиниот однос кон Газа

Иднината на европската безбедност ќе се решава во Украина, изјави денеска високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Јосеп Борељ за време на самитот на НАТО во Вашингтон.

На настанот „Ноќ на одбраната на ЕУ“, Борељ повика на здружување на силите од двете страни на Атлантикот во борбата против, како што рече, „предизвикот што го поставува Русија“.

Тој го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека сака Русија повторно да доминира во нејзиното соседство и нагласи дека Европејците почнале да ги обновуваат своите одбранбени капацитети.

„Ако дозволиме Путиновата Русија да ја претвори Украина во друга Белорусија и да постави марионетска влада во Киев, подоцна ќе платиме многу повисока цена. Егзистенцијално е Украина да надвладее, тоа е услов за нашата безбедност“, рече Борељ.

Тој потсети на основањето на НАТО пред 75 години и на блокадата на Берлин во 1949 година, кога, како што рече, Берлин беше „првата линија меѓу демократијата и авторитарните режими“.

„Денес оваа линија на фронтот е Украина. Иднината на безбедноста на Европа ќе се решава во Украина“, рече Борељ, додавајќи дека смирувањето не функционира со Русите.

Тој, исто така, потсети на руската анексија на Крим во 2014 година, како и на претходните настани во Чеченија, Сирија и Грузија, тврдејќи дека „Путин сака Русија повторно да доминира во нејзиното соседство“.

„Путин не се откажа од империјалистичките амбиции на Русија. И тоа е проблемот. „Русија сè уште се однесува како империја, а Путин сака да ја врати империјата“, тврди Борељ.

Во овој контекст, тој оцени дека ЕУ била слабо подготвена кога почнала војната во Украина.

„Се разбудивме и тогаш сфативме дека не сме подготвени да се соочиме со овој предизвик“, изјави Борељ и повика да се оди по патот на единството и силата, исто како и пред 75 години.

Тој посочи дека Европа почна да ги обновува одбранбените капацитети, да ги зголемува одбранбените буџети и да овозможи подем на одбранбената индустрија и посочи дека вкупните расходи во Европа се зголемени за 30 отсто во последните три години, а годинава ќе достигнат во просек од речиси два отсто.

Со оценката дека „историјата се римува“, Борељ рече дека на крајот ќе надвладеат оние со поголеми индустриски капацитети и подобра технологија.

Тој, исто така, нагласи дека Европа е посветена на одбраната на Украина на долг рок, иако, како што наведе, некои може да се запрашаат дали е така кога ќе ги погледнат европските избори пред неколку недели и „патувањата на еден од нашите премиери“.

Посветеноста на одбраната на Украина, како што наведе, не само што е вистинската работа, туку е и во интерес на Европа.

„Со одбрана на Украина, ние ја браниме европската безбедност и тоа е единствениот начин да се постигне мир“, рече Борељ, тврдејќи дека Путин „нема да застане во Киев“.

Тој додаде дека Европа сака мир, но „само мир кој го почитува суверенитетот на Украина“ и нагласи дека „будењето на Европа“ не треба да значи опуштање на САД во поддршка на Украина.

„Сите ние, од двете страни на Атлантикот, мора да ги здружиме нашите сили за да се бориме против предизвикот што го претставува Русија, денес како и пред 75 години. И само единството денес, како што беше пред 75 години, може прво да ги спаси Европејците и демократијата и слободата ширум светот“, заклучи Борељ.

На почеток