Свет

Орбан оди кај Трамп

(Видео) Орбан за одлуката за отворање на пристапните преговори со Украина: Ова е тотално бесмислена одлука

Унгарскиот премиер Виктор Орбан утре ќе се сретне со поранешниот американски претседател Доналд Трамп, пишува Тајм повикувајќи се на неименувани, но упатени извори.

Орбан може да отпатува во одморалиштето на Трамп Мар-а-Лаго во Флорида по самитот на НАТО во Вашингтон, каде сојузниците го потврдија „неповратниот“ пат на Украина до членство, како и 43 милијарди долари финансирање за следната година.

Претходно, унгарскиот лидер во својата „мировна мисија“ ги посети Украина, Русија и Кина. Украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на неговата посета на Киев го отфрли предлогот на Орбан за прекин на огнот.

Орбан со години има одлични односи со конзервативците во САД. и е единствениот европски лидер кој е отворено пријателски настроен кон Кремљ. Од почетокот на руската инвазија во неколку наврати зборуваше високо за Трамп, пофалувајќи го како „човек на мирот“.

Претседателскиот кандидат на Републиканската партија постојано изјави дека може да ја заврши руската војна во рок од 24 часа доколку биде избран за претседател, без да наведе чекори за постигнување мировен договор меѓу Киев и Москва.

Трамп не побарал од Орбан да ја постави основата за мировен договор меѓу Украина и Русија, изјави еден од изворите за Time, опишувајќи ја утрешната посета како „понеформална“.

Унгарскиот премиер во март изјави дека Трамп ќе престане да ја финансира Украина доколку биде реизбран за претседател.

Поранешниот американски претседател долго време ја критикуваше американската помош за Украина, а како републикански претседателски кандидат, неговото влијание значително придонесе за неколкумесечниот ќорсокак во Конгресот околу американската помош за Украина.

На почеток