fbpx
чет. Јан 21st, 2021

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

Трамп ја одобри вонредната состојба во Вашингтон до 24 јануари

Американскиот претседател во заминување, Доналд Трамп, одобри прогласување вонредна состојба во главниот град Вашингтон, соопшти Белата куќа, откако американски безбедносни претставници предупредија на можни немири во пресрет на инаугурацијата на новоизбраниот претседател Џо Бајден.

Трамп со уредба го одобри продолжувањето на федералната поддршка на Вашингтон до 24 јануари, за да може да се одговори на вонредните ситуации.

На овој начин, Сојузната агенција за управување со вонредни состојби може да „идентификува, мобилизира и обезбеди опрема и ресурси потребни за справување со последиците од вонредната состојба“, се наведува во одлуката на Трамп.

Оваа одлука следи откако на 6 јануари приврзаниците на Трамп упаднаа во Конгресот на САД поради неговите лажни тврдења дека изборите му биле украдени. Во насилствата тој ден загинаа пет лица.