fbpx
пон. Мар 8th, 2021

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

ВИДЕО-Снежно невреме ја завеа Москва

Како што беше најавено руската престолнина деновиве е под силно снежно невреме. Повеќе од 60 000 комуналци и 13 500 возила на специјалната техничка служба деноноќно ги чистат улиците од новите наноси на снег, кој мрзне во допир со тлото, создавајќи замрзнат слој кој претставува кошар за возачите.

Според метеоролозите се очекуваат големи снежни врнежи како и снежна покривка од 40-60 см, а ноќните температури ќе паднат до -13 степени.

Извор/Агенции

фото: TravelTriangle