Свет

САД: Злосторствата на Мјанмар се еднакви на геноцид

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден оцени дека злосторствата на Мјанмар извршени врз етничкото малцинство Рохинџи во Мјанмар се еднакви на геноцид.

Тие додадоа дека американскиот државен секретар Ентони Блинкен ќе ја соопшти таа одлука утре во Вашингтон, во Меморијалниот музеј на холокаустот, каде во моментов се одржува изложба за тешката состојба на Рохинџите.

Ројтерс известува дека вооружените сили на Мјанмар започнале воена операција во 2017 година, при што биле принудени најмалку 730.000, главно муслимани Рохинџа, да ги напуштат своите домови и да заминат во соседен Бангладеш, каде се соочиле со убиства, масовни силувања и палење, до 2021 година, a војската ја презеде власта во таа земја.

Војската на Мјанмар негираше дека извршила геноцид врз Рохинџите, чие државјанство е забрането во Мјанмар, додавајќи дека води истрага за терористите од 2017 година.

To Top