Свет

Путин сака да присуствува на самит во Индонезија, каде прават план да ја исфрлат Русија од групата

Рускиот претседател Владимир Путин има намера да присуствува на овогодинешниот самит на Г-20 во Индонезија, изјави денеска рускиот амбасадор во островската држава, спротивно на тврдењата на некои земји дека Русија ќе биде исфрлена од групата.

САД и западните сојузници проценуваат дали Русија треба да остане дел од форматот што ги обединува дваесетте најголеми економии во светот по нападот на Украина.

Обидот за соборување на Русија може да стави вето на другите членови на групата и да резултира со тоа што некои држави не присуствуваат на состаноците, изјавија извори за Ројтерс.

„Путин планира да присуствува на состанокот во ноември“
Амбасадорот на Русија во Индонезија, актуелна претседавач на Г20, рече дека Путин планира да пристигне на индонезискиот остров Бали на митинг во ноември.

„Тоа ќе зависи од многу, многу работи, вклучително и од ситуацијата со пандемијата на Ковид-19, која се подобрува. Засега, тој тоа го сака“, рече амбасадорката Људмила Воробјова на прес-конференција.

Воробјов: Целта на Г-20 не е да се разговара за кризи како онаа во Украина
Запрашана за наводите за протерување на Русија, Воробјова рече дека целта на Г-20 е да се разговара за економски прашања, а не за кризи како онаа во Украина.

Таа ја повика Индонезија да не попушта под притисокот од западните земји.

„Навистина се надеваме дека индонезиската влада нема да попушти пред ужасниот притисок што Западот го врши не само врз Индонезија, туку и врз многу земји ширум светот“, нагласи таа.

На почеток