Свет

Трамп ја тужеше Хилари Клинтон затоа што го поврза со Русија

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера ја тужеше својата ривалка на претседателските избори во САД во 2016 година, Хилари Клинтон и уште неколку демократи, велејќи дека се обиделе да ги наместат тие избори поврзувајќи ја неговата кампања со Русија.

Тужбата вклучува серија жалби кои републиканецот Трамп постојано ги покренуваше во текот на неговите четири години во Белата куќа, откако ја победи Хилари Клинтон во 2016 година. Трамп во исто време без докази тврди дека неговиот изборен пораз во 2020 година од демократскиот претседател Џо Бајден бил резултат на широко распространета измама.

„Дејствувајќи заедно, обвинетите злонамерно се заговарале да измислат лажна приказна дека нивниот републикански противник Доналд Џеј Трамп бил во дослух со странска непријателска држава“, тврди поранешниот претседател во тужбата од 108 страници поднесена до федералниот суд во Флорида.

Во тужбата, меѓу другите обвиненија, се наведува и „рекетирање“ и „заговор“. Претставничката Хилари Клинтон не одговори на барањето за коментар.

Со тужбата се бара отштета и кривична одговорност. Трамп рече дека е „принуден да ги сноси трошоците што треба да се утврдат на судење, но се знае дека се повеќе од 24 милиони долари и продолжуваат да се трупаат, во форма на трошоци за одбрана, правни такси и поврзани трошоци“.

Меѓу обвинетите во тужбата на Трамп е и Кристофер Стил, поранешен британски разузнавач. Досието, напишано од Стил и проследено до ФБИ и медиумите пред изборите во ноември 2016 година, дава недокажани тврдења дека Русија има засрамувачки информации за Трамп и некои од неговите републикански советници во кампањата и дека Москва работи зад сцената за да ја победи Клинтон.

Извештајот од 966 страници објавен во 2020 година од страна на Комитетот на американскиот Сенат предводен од републиканците, заклучува дека Русија го користела републиканскиот политички оперативец Пол Манафорт и веб-страницата Викиликс за да се обиде да му помогне на Трамп да победи на изборите во 2016 година. Манафорт работеше во претседателската кампања на Трамп пет месеци во 2016 година.

На почеток