Свет

ФБИ откри огромна кражба на компанија која се занимава со видео игри

Федералното биро за истраги на САД ги обвини хакерите, наводно поддржани од Северна Кореја, за голема кражба од 615 милиони долари во криптовалути.

Според CNN, украдена е компанија која се занимава со видео игри на Интернет.

Американските власти велат дека инцидентот во март е поврзан со групи наречени Лазарус и АПТ38, за кои се верува дека се контролирани од севернокорејските власти, пренесува Си-Ен-Ен.

„Преку нашите истраги, успеавме да потврдиме дека групата Лазарус и АПТ38, сајбер актери поврзани со Северна Кореја, се одговорни за кражбата“, соопшти ФБИ.

Се наведува дека се работи за голем грабеж на криптовалути, вреден 615 милиони долари, од играчите на популарната онлајн игра „Axie Infinity“, што се случи во март.

Компанијата што ја создаде играта, Ski Mavis, на 29 март објави дека неидентификувани хакери украле еквивалент на околу 600 милиони долари во вредност во моментот кога бил откриен инцидентот, од „мост“ или мрежа која им овозможува на корисниците да испраќаат криптовалути од една „blockchain“ од друга страна, според CNN.

На почеток