Свет

Расте бројот на жртви од тропската бура на Филипините

Бројот на загинати од лизгање на земјиштето и поплавите предизвикани од првата тропска бура на Филипините се искачи на 172, а 110 лица се уште се водат како исчезнати, соопшти филипинската служба за управување со катастрофи. Повеќето од жртвите, од кои 156, биле од провинцијата Лејте, на околу 600 километри југоисточно од главниот град Манила, каде лизгањата на земјиштето ги опустошиле заедниците во градовите Бајбај и Абујог.

Најмалку 104 лица се уште се водат како исчезнати во двата града, соопшти надлежната служба. Шеснаесет луѓе ги загубија животите во други области погодени од поплавите предизвикани од тропската бура Меги од 10 април, додаде службата. Повеќе од два милиони луѓе во 30 провинции беа погодени од невремето, кое принуди повеќе од 207.500 жители да ги напуштат своите домови и да останат во центрите за евакуација.

Проценетата штета на земјоделството, куќите и јавната инфраструктура е повеќе од 257 милиони пезоси (повеќе од 34 милиони куни), соопшти службата. Потрагата по исчезнатите лица продолжува и покрај загриженоста за безбедноста на спасувачките тимови во областите каде има лизгање на земјиштето, изјави Марк Тимбал, портпарол на државната служба за катастрофи.

„Засега нашите спасувачки служби не ги прекинаа своите операции. Повеќе од 300 членови на тимот се мобилизирани да им помогнат на жртвите“, рече Тимбал за радио станицата DZBB во Манила. Тимбал ги повика оние кои сакаат да донираат пари да го сторат тоа во комуникација со единиците на локалната самоуправа со цел правилно да се дистрибуира оваа помош.

„По правило ни требаат храна, вода, ќебиња и средства за хигиена за повредените“, рече Тимбал. Секоја година во просек по 20 тропски циклони го погодуваат филипинскиот архипелаг.

На почеток