Свет

Украина: Автобуси со цивили тргнаа од Мариупол

Утрово автобусите тргнаа од Мариупол превезувајќи цивили, се наведува во соопштението на украинскиот гувернер на Доњецк, Павло Кириленко. Тој на Телеграм напиша:

„Денеска, со поддршка на Обединетите нации и Црвениот крст, евакуираме цивили од Азовската област во Запорожје. Автобусите веќе тргнаа од Мариупол.

Кириленко вели дека ќе има застанувања во околните градови и места за луѓето од таму да можат да се приклучат на конвојот.

На почеток