Свет

(ВИДЕО) Експлозија во центарот на Мадрид, има повредени

Најмалку 17 лица се повредени, а едно лице е во тешка состојба, по силната експлозија што се случи денеска во четирикатница во центарот на Мадрид.

Спасувачките екипи се на лице место, во четирикатница која се реновира во центарот на Мадрид и трагаат по луѓе кои се потенцијално заробени внатре, пренесува Ројтерс.

„Повеќето од нив се со полесни повреди, четири лица се префрлени во болница, а едно е во тешка состојба“, изјави градоначалникот на Мадрид, Хозе Луис Мартинез-Алмеида, додавајќи дека се уште не е позната причината за експлозијата.

„Извршени се некои работи во зграда во луксузната населба Саламанка, каде што се случи експлозијата“, рече градоначалникот.

Според него, пожарникарите се на терен за да ја „проверат конструкцијата на зградата и да утврдат дали може да има повеќе луѓе внатре“.

Портпаролката на брзата помош изјавила дека училиштето од другата страна на улицата не е оштетено и дека нема потреба да се евакуираат децата, пренесе Ројтерс.

На почеток