Свет

Зеленски: „Украина ќе се врати во Донбас“

Заменик-претседателот на Украина Володимир Зеленски изјави дека Украина ќе се врати во Донбас.

Во видео обраќање, по повод Денот на градот Доњецк и Денот на рударот, кои се слават во Украина последниот викенд од август, Зеленски рече дека Украина не заборавила и нема да заборави ниту еден град и народ.

Доњецк отсекогаш бил еден од најбогатите и најмоќните градови во Украина, рече Зеленски, пренесува Интерфакс Украина.

Според него, Донбас сега е речиси уништен и уништен од руските напади.

„Но, Украина ќе се врати. Задолжително. Достоинството ќе се врати на жителите на Донбас. Ова ќе биде симболизирано со нашето украинско знаме кога ќе го поставиме во Доњецк, Горловка, Мариупол, во сите градови Донбас и Приазов, во сите области под руска окупација: Харков, Запорожје, Керсон. И секако – на Крим. Украина памети се“, рече Зеленски.

На почеток