Коронавирус

Короната зема замав: Четири починати, 240 нови случаи на КОВИД-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.084 тестови, а регистрирани се 240 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 119, Битола – 23, Куманово – 14, Прилеп – 13, Охрид – 12, Кавадарци – 9, Тетово – 7, Кочани – 5, Велес, Гостивар, Струмица, Крива Паланка и Берово – по 4, Свети Николе и Богданци – по 3, Штип, Струга, Неготино и Радовиш – по 2, Гевгелија, Дебар, Кратово и Крушево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (240), регистрирани се 58 реинфекции.

Регистрирани сe 446 оздравени пациенти од: Скопје – 152, Охрид – 80, Битола – 36, Кавадарци – 30, Прилеп – 22, Куманово и Гевгелија – по 17, Струга и Радовиш – по 10, Гостивар – 8, Кочани, Велес и Струмица – по 7, Штип и Неготино – по 6, Тетово и Дебар – по 5, Свети Николе – 4, Кичево и Валандово – по 3, Крива Паланка, Ресен, Демир Капија и Делчево – по 2, Македонски Брод, Пехчево, и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа пријавено е едно починато лице, од Скопје (80г). Лицето е починато во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин регистрирани се 3 починати лица, од Прилеп (73г), Демир Хисар (60г) и Демир Капија (67г). Сите лица се починати во домашни услови. Починати се во период од 16.08. до 24.08.2022 година.

Направени се 1.084 тестови: ИЈЗ-130, ЦЈЗ Скопје-80, ЦЈЗ Битола-29, ЦЈЗ Прилеп-28, ЦЈЗ Тетово-15, ЦЈЗ Куманово-51, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-6, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–73, Жан Митрев (Филип Втори)-15, Авицена-45, Биотек-53, Систина-30, лабораторија Лаор-3, Синлаб-9, Ремедика-10, Плодност-7, Генеа-0, Никоб Лаб-45, ВФВ Медикал-12, Ели Медика Плус-5, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–1, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 425.

Досега во земјата се направени вкупно 2.150.194 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 340.119, бројот на оздравени пациенти е 328.924, на починати е 9.481, а бројот на активни случаи изнесува 1.714

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      159865, Активни   776
Куманово    18079, Активни    77
Битола      17751, Активни    156
Прилеп      15365, Активни    76
Тетово      14405, Активни    49
Кавадарци   11962, Активни    58
Велес 10710, Активни    45
Гостивар    10250, Активни    21
Охрид 10236, Активни    85
Струмица    8750, Активни     21
Штип  8691, Активни     29
Кичево      6046, Активни     20
Кочани      5511, Активни     42
Струга      5161, Активни     19
Гевгелија   4842, Активни     34
Неготино    4113, Активни     15
Ресен 3000, Активни     13
Радовиш     2824, Активни     18
Свети Николе      2782, Активни     6
Крива Паланка     2630, Активни     23
Делчево     2156, Активни     48
Берово      1837, Активни     17
Дебар 1810, Активни     8
Валандово   1593, Активни     1
Виница      1478, Активни     10
Пробиштип   1296, Активни     1
Кратово     1097, Активни     5
Богданци    1096, Активни     10
Крушево     1020, Активни     7
Демир Хисар 925, Активни      10
Македонски Брод   792, Активни      5
Демир Капија      628, Активни      2
Македонска Каменица     535, Активни      4
Пехчево     515, Активни      3
Дојран      368, Активни      0

На почеток