Свет

Кина до Америка: Ние се спротивставуваме

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг ја обвини администрацијата на Бајден дека се држи до „застарениот менталитет на Студената војна“.

Како што рече таа, наместо тоа, администрацијата на американскиот претседател треба да се стреми кон „корисна соработка“ со Пекинг.

Зборувајќи за новата национална стратегија на САД на редовен брифинг со новинарите, Мао рече дека нејзината земја не гледа никаква корист „во каква било реторика или акција што поттикнува географски конфликт или голема конкуренција на силите“.

„Ние се спротивставуваме на застарениот менталитет на Студената војна и размислувањето за нулта сума“, нагласи таа, мислејќи на начинот на кој Кина е опишана во новата американска стратегија.

Според документот објавен од Белата куќа во средата, Вашингтон го гледа Пекинг како „единствениот конкурент кој има намера да го преобликува меѓународниот поредок“.

Како одговор на ова тврдење, Мао истакна дека „развојот на Кина во основа се однесува на среќата на луѓето и подмладување на нацијата“.

САД, тврди таа, треба да ги следат принципите на меѓусебно почитување, мирен соживот и „победничка соработка“, особено сега, кога „светот минува низ промени кои не биле видени веќе еден век“.

На почеток