Свет

Сунак му вети на Зеленски во Киев силна поддршка од Британија

Британскиот премиер Риши Сунак вчера за прв пат го посети Киев, ветувајќи дека ќе продолжи силната поддршка за Украина, која беше во фокусот на политиките на неговите претходници.

„Британија знае што значи да се бориш за слобода“, напиша Сунак на Твитер и додаде дека Британија е со Украина до крај, пренесе Ројтерс.

За време на средбата, Сунак му рекол на Зеленски дека Британија ќе и обезбеди на Украина пакет оружје за противвоздушна одбрана во вредност од 50 милиони фунти.

На почеток