Свет

Русија ќе произведува нови борбени системи

Во следните два месеци Русија ќе започне сериско производство на нова генерација системи за електронско војување за борба против беспилотни летала.

Во следните два месеци Русија ќе ги заврши државните тестови и ќе започне сериско производство, објави во средата прес-службата на државната корпорација „Ростех“.

Во основа, тоа е нова генерација на авиони и копнени средства за радио електронско војување и борба против дронови, се објаснува во соопштението.

Од државната корпорација посочуваат дека компаниите „Ростеха“ го зголемуваат темпото и обемот на производство на оружје, воена и специјална опрема. Станува збор за нападни и транспортни хеликоптери, нови и подобрени борбени ловци, бомбардери од првата линија, стратешки ракетни носачи, транспорт и Авион за борбена обука, единиците се полни со системи „Искандер М“, силите на УЈП добиваат комплекси „Панцир С1“.

Продолжуваат испораки на тенкови Т-72Б3, Т-72Б3М, Т-80БВМ и Т-90М, артилериски пушки „Мста С“, „Малка“, „Акација, „Тулипан С“, самоодни минофрлачи „Тулпан“, ракетните фрлачи ТОС -1А „Солнцепек“, како и системи за артилериско извидување, комуникациски и контролни возила“, се наведува во соопштението.

На почеток