Свет

Уапсен напаѓачот кој ги застрела момчињата кај Штрпце – побегнал од полицијата, па „паднал“ на 20 километри од местото на пукањето

Полицијата го уапси напаѓачот на српските млади Стефан Стојановиќ (11) и Милош Стојановиќ (21).

Според првите информации уапсен е А.К.(33), кој е префрлен на распит во Урошевац.

Според албанските медиуми, тој истрчал 20 километри и „паднал“ во градот Превалц.

Косовската полиција соопшти дека привела осомничен за ранување на момче од Србија и млад човек кај Штрпце.

Како што се наведува во соопштението, „по интензивна истражна работа, регионалната полиција на Урошевац прибрала информации на терен, го идентификувала и потоа го привела осомничениот А.К на 33 години“.

Осомничениот е под надзор на Урошевачката полиција, односно Подрачното одделение за истраги за други истражни дејствија“, се наведува во соопштението.

За потсетување, две српски момчиња, братучедите Стефан Стојановиќ (11) и Милош Стојановиќ (21) беа ранети денеска во Готовуша кај Штрпце кога без причина локален Албанец пукал во нив од возило во движење.

На почеток