Свет

„Трамп мора да се соочи со тужба за измама“, вели судија на Врховниот суд на САД

Судијата Артур Енгорон од Врховниот суд на Менхетен рече дека поранешниот американски претседател Доналд Трамп мора да се соочи со тужба на државниот јавен обвинител за измама и преценување на нето вредноста на имотот на неговата компанија.

Судијата Артур Енгорон ги отфрли тврдењата на одбраната дека случајот е застарен, но не успеа да утврди измама и додаде дека се потребни повеќе докази за да се оправда отштетата од 250 милиони долари што ја бара тужителот, пренесува Ројтерс.

Јавниот обвинител Летиција Џејмс ги тужеше Трамп и неговите деца Доналд Џуниор, Ерик, Иванка и Трамп за наводна шема за лажно проценување на имотот на Трамп, кој наводно е преценет за милијарди долари, јавува Ројтерс, а судењето е закажано за 2 октомври.

Тужбата е еден од многуте правни проблеми со кои се соочува Трамп, покрај криминалните истраги на ФБИ кои заплениле владини документи од домот на Трамп во Флорида и неговата улога во мешањето на претседателските избори во САД во 2020 година, според Ројтерс.

На почеток