Македонија

Сончево со мала локална облачност

Утрово по одделни котлини има појава на магла или ниска облачност.

Преку денот ќе биде сончево со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -7 до 1, а максималната ќе достигне од 8 до 15 степени, јави УХМР.

Во Скопје претежно сончево и тивко, наутро со услови за појава на слаба магла. Минималната температура ќе се спушти до -3, а максималната ќе достигне до 11 степени.

Денес и во понеделник претпладне времето ќе биде стабилно. По котлините ќе има услови за појава на магла или ниска облачност со променлив интензитет. Во понеделник ќе дува умерен до засилен јужен ветер, а од крајот на денот, потоа во текот на ноќта и во вторник ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Во вторник ќе започне да дува умерен до засилен северен ветер поради што од попладне врнежите во западните делови и на крајниот исток од дожд ќе преминуваат во снег и на повисоките места.

На почеток