Актуелно

(ВИДЕО) Путин сам во црква за Божиќ

Рускиот претседател Владимир Путин и покрај најавите на украинските медиуми дека ќе го посети Доњецк, не ја напушти Москва на православниот Божиќ.

Шефот на руската држава присуствуваше на божиќната богослужба во катедралата Благовештение во Кремљ.

Руски и украински аналитичари забележаа дека на видеото од службата Путин стои сам со свештеникот.

Анатолиј Шари, аналитичар близок до украинските безбедносни служби, рече дека вакво нешто досега не се случило, освен во време на короната, за почитување на мерките за заштита од вирусот.

Сепак, фактот што Путин сам ја следеше Божиќната литургија, за многумина е чудно.

Рускиот аналитичар Дмитриј Борисенко виде политички знак во рамките на церемонијата:

„Чекаме целосна промена на елитите. Оваа средина е многу јасен знак за она што следува“.

Многу е невообичаено Путин да слави православен Божиќ во Москва – последен пат тоа се случи пред повеќе од две децении во 2001 година.

Путин исто така беше сам минатата година, во неговата официјална резиденција надвор од главниот град, во Ново-Огариово, бидејќи презеде екстремни мерки на претпазливост поради пандемијата.

Во 2021 година, тој присуствуваше на богослужба во црквата Свети Никола на островот Липно во близина на Велики Новгород, северозападно од Москва.

Уникатниот молитвен изглед на Путин доаѓа кога нашироко се шпекулира дека тој е подготвен да објави нова масовна мобилизација на Русите, а некои проценки сугерираат дека тој би можел да повика 500.000, па дури и милион, пишува Дејли мејл.

Друга шпекулација е дека тој наскоро ќе воведе контроли за излез за да ги спречи Русите на воена возраст да бегаат од земјата, како што направија веднаш по првото регрутирање во септември 2022 година.

Некои на социјалните мрежи сугерираа дека тој носел панцир и го сведе своето осамено бдеење на страв од атентат – дури и од сопствената служба за безбедност.

„Толку многу ја чувствува љубовта на луѓето што се плаши да им пријде“, вели еден корисник.

На почеток