Свет

„Ситуацијата е тешка – сè е уништено“, вели Зеленски

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера изјави дека украинската армија ги одбива руските напади.

Зеленски изјави дека украинската армија ги одбива руските напади во градот Бахмут во источниот дел на регионот Донбас и ги држи своите позиции во блискиот град Соледар, но во „многу тешки услови“.

„Бахмут се држи, и покрај сè. Иако поголемиот дел од градот е уништен во руските напади, нашите војници одбиваат постојани руски обиди за напредување“, рече Зеленски, пренесе Ројтерс.

Тој посочи дека Соледар држи, иако има „уште поголеми разурнувања“, додавајќи дека ситуацијата е многу тешка.

На почеток