Свет

Драма на аеродром: Патници останале заробени во ходникот на летот за Загреб

Неколку патници на „Рајанер“ го пропуштија својот лет минатата недела откако беа заклучени во коридор на аеродромот без прозорци. Летот од лондонски Станстед до Загреб полетал без 23 патници откако двете страни од патеката биле заклучени, заробувајќи ги патниците внатре, пишува британски The Evening Standard, а пренесува Business Insider.

Претставник на „Рајанер“ за „Инсајдер“ изјави дека имало „човечка грешка“ поради која патниците не можеле „да излезат од вратата за качување“ и за жал го пропуштиле својот лет. Девина Равал, една од патниците која рече дека била заробена во ходникот, изјави за MyLondon дека се чувствувала како да ја „држат како заложник“. Инсајдер не можеше веднаш да дојде до Равал за коментар.

Луѓето удираа по ѕидовите повикувајќи помош, изјави Равал за MyLondon. „Децата плачеа и целото место стана навистина клаустрофобично.

По околу половина час, еден од патниците го вклучил алармот за пожар, а член на персоналот кој ги прашал што прават во ходникот. „Во тој момент бев шокиран што не сфатија дека сме таму. Ни кажаа дека авионот полетал без нас“, додал Равал.

Патниците биле испратени да преноќат во блискиот хотел и се качиле на летот за Хрватска кој тргнал следниот ден во 6 часот, пишува MyLondon.

„Поради човечка грешка на персоналот на лондонскиот аеродром Станстед, мал број патници не можеа да излезат преку портата за пред качување и за жал го пропуштија летот за Загреб. Грешката беше откриена кога летот веќе полетал “, изјави претставник на Ryanair за Business Insider.

„Рајанер обезбеди ноќевање за погодените патници и ги префрли на следниот достапен лет“, се додава во соопштението на авиокомпанијата.

На почеток