Свет

Додик го одликуваше Путин со медал

Лидерот на босанските Срби, Милорад Додик, го одликуваше рускиот претседател Владимир Путин со медал за неговиот придонес во унапредувањето на соработката меѓу „двете земји“, мислејќи на ентитетот на босанските Срби, Република Српска и Руската Федерација, објави новинската агенција Хина.

Во пресрет на Денот на Република Српска, кој се слави на 9 јануари, Додик им подари околу 50 медали на поединци и институции, а прв на листата е рускиот претседател, кој се соочува со изолација од Запад поради руската воена инвазија на Украина. забележа хрватската новинска агенција.

Според Дејтонскиот мировен договор, со кој заврши граѓанската војна во Босна (1992-1995), земјата беше поделена на два полуавтономни ентитети – Република Српска и Муслиманско-хрватската федерација. Секој дел има своја влада, парламент и полиција, но двата ентитета се поврзани преку заеднички институции на државно ниво, вклучувајќи ги судството, армијата, безбедносните служби и даночната администрација.

На 9 јануари 1992 година еднострано беше прогласена Република Српски Народ во Босна и Херцеговина, со цел отцепување од Босна и Херцеговина и приклучување кон Србија. Поради оваа причина, на прогласот се гледа како на потег што ја започна граѓанската војна во Босна.

Властите на босанските Срби го прославуваат Денот на Република Српска на 9 јануари и покрај одлуките на Уставниот суд на Босна и Херцеговина со кои тој е прогласен за неуставен бидејќи ги дискриминира Хрватите и Бошњаците, забележа новинската агенција Хина.

„Благодарение на позицијата на Владимир Путин и моќта на Руската Федерација, гласот и мислењето на Република Српска се слушаат и се почитуваат, а нејзината позиција е зачувана под притисок на меѓународниот интервенционизам“, рече Додик во неделата во главниот град на Република Српска, Бања Лука. Тој рече дека медалот ќе му го додели на Путин на нивниот следен состанок.

Патријархот Порфириј, поглавар на Српската православна црква, е исто така меѓу наградените со медалот Додик.

Српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ ќе ја предводи делегацијата од Србија која ќе учествува на прославата на Република Српска во Бања Лука. Во делегацијата ќе бидат и претседателот на српското Собрание Владимир Орлиќ, пратеници, двајца министри и синот на претседателот Александар Вучиќ – Данило.

Шефот на босанската дипломатија Бисера Турковиќ го предупреди својот српски колега Ивица Дачиќ дека неговото доаѓање во Босна и Херцеговина за да го прослави неуставниот празник Република Српска на 9 јануари ќе им наштети на односите меѓу Босна и Херцеговина и Србија, објави информативниот сајт Кликс.

На почеток