Свет

Спуштен руски авион полн со патници, имало дојава за бомба

Авионот на руската компанија „Азур ер“ со 244 патници и членови на екипажот принудно слета во воена база во Индија поради закана за бомба, соопштија денеска локалните власти.

Авионот летал од Москва за Гоа во југозападна Индија, а доцна синоќа слетал во базата на индиските воздухопловни сили во Џамнагар, во државата Гуџарат.

Според локалните медиуми, авионот принудно слетал откако авиокомпанијата добила е-пошта во која се наведува дека во авионот има бомба.

Руската амбасада во Индија соопшти дека добила дојава од индиските власти.

Сите 236 патници и осум членови на екипажот се безбедни.

На почеток