Свет

Голем пожар во Сплит, 30 пожарникари на терен

Триесет пожарникари од Сплит гасат голем пожар што избувна утринава околу 2 часот и 40 минути во магацин за автомобилски гуми во месноста Дујмовача.

Пожарот избувнал во магацин на раскрсницата на улиците Солинска и Пута Мостина, кај сплиќани познат како Дујмовача.

На терен се 30 пожарникари со десет возила од ЈВП Сплит, ДВД Сплит, Солин и Врањиќ.

Причината за пожарот се уште не е позната, а се очекува истрага откако пожарот ќе биде изгаснат. Се претпоставува дека материјалната штета ќе биде голема, наведува Index.hr.

На почеток