Магазин

Почина актерката Керол Кук

Актерката Керол Кук почина на 99-годишна возраст.

Смртта на ѕвездата од Бродвеј ја потврдил нејзиниот сопруг Том Труп (94), кој открил дека таа починала на Беверли Хилс од срцева слабост.

Кук беше најдобар пријател со холивудската легенда Лусил Бол и работеше со неа на американскиот ситком „The Lucy Show“ од 1963 до 1968 година и „Here’s Lucy“ од 1969 до 1974 година.

Покојната актерка – која на 14 јануари ќе наполнеше 99 години – глумеше и во филмската адаптација на романот на Џон Хјуз од 1984 година, Шеснаесет свеќи, каде што ја играше бабата на ликот на Моли Рингвалд, Сем Бејкер.

На малите екрани, нејзините актерски заслуги ги вклучуваат „Таа девојка“, „Мод и Којак“, како и кратко појавување во американската сапуница „Династија“.

Актерката има добиено бројни награди во текот на нејзината кариера, вклучително и театарски овации за животно дело во 2002 година.

Кук исто така беше активен застапник за добротворни организации за ХИВ/СИДА. Таа помина повеќе од 30 години работејќи со S.T.A.G.E. ЛА, организација на музички театар за ХИВ/СИДА, и секоја година настапуваше во добротворната организација Help Is On The Way во Сан Франциско, која им оддава чест на синовите на основачите, кои починаа од вирусот.

Во 2015 година, актерката изјави за BroadwayWorld дека би сакала да биде запаметена „како некој што ги променил животите на луѓето дури и малку на подобро“.

„Сите сакаме да бидеме сакани и тоа би било убаво“, рече таа. „Би сакала да помислат: „Мило ми е што ја познавам“, рече таа.

На почеток