Свет

Ветеран на американската армија ослободен од руски притвор

Ветеранот на американската морнарица Тејлор Дадли, кој речиси една година беше притворен во Русија, денеска беше ослободен по повеќемесечни преговори.

Дадли (35) од Лансинг, Мичиген, беше приведен од руската гранична патролна полиција во април 2022 година, откако премина од Полска во руската енклава Калининград.

Дудлија бил во Полска на музички фестивал и не е јасно зошто ја преминал границата и влегол во Калининград. Притворот, кој американската влада не го сметаше за „погрешен“ или заснован на произволни и дискриминаторски мотиви, до денес не беше широко покриен од медиумите, бидејќи неговото семејство сакаше преговорите за ослободување да останат приватни.

Разговорите беа водени од Ричардсон Центарот за глобален ангажман, непрофитна организација основана од поранешниот гувернер на Ново Мексико, Бил Ричардсон.

Поранешниот гувернер и дипломат долго време работеше на ослободување на Американците приведени во странство, а неговиот центар, исто така, одигра улога во обезбедувањето на ослободувањето на Тревор Рид, американски државјанин и поранешен маринец, кој беше приведен во Русија минатото лето.

Од американска страна немаше замена за Дадли, изјави потпретседателот и извршен претседател на центарот, Мики Бергман.

На почеток