Актуелно

Украина го нападна Донбас, истрелани над 20 ракети

Во текот на ноќта и утрото, украинските сили извршија силен напад на територијата на Донбас, а меѓу целите беа и градовите Доњецк, Јасиновата и Јаковлевка.

Во последниот бран гранатирање, околу седум часот по локално време, над 20 ракети беа истрелани од повеќе ракетни фрлачи на Јасиноват, Авдејевка и Јаковљевка.

Малку порано беше гранатиран и Доњецк кога беа испукани шест проектили од 155 милиметри, а потоа уште три кон централниот дел на градот. Властите на Доњецк, исто така, наведуваат дека еден цивил загинал во гранатирање на украинските сили претходниот ден, додека уште четворица жители биле ранети.

Беше гранатирано и селото Минераљно, а во раните утрински часови беа истрелани 10 ракети од повеќецевни ракетни фрлачи и пет ракети од НАТО калибар од хаубици М777 кои Америка ги достави во Киев.

На почеток