Свет

Силен земјотрес во Аргентина

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала вчера ја погоди аргентинската провинција Сантијаго дел Естеро, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

Според ЕМСЦ, земјотресот се случил на длабочина од 600 километри, пренесе Ројтерс. Засега нема информации за жртви и причинета материјална штета.

На почеток