Актуелно

Зеленски полни 45 години: Ќе го славиме идниот роденден во победа

Володимир Зеленски, роден на 25 јануари 1978 година, Криви Рог, Украина, СССР. [сега во Украина]), украински актер и комичар кој беше избран за претседател на Украина во 2019 година.

Иако тој беше политички почетник, антикорупциската платформа на Зеленски му донесе широка поддршка, а неговото значајно следење на интернет се претвори во солидна изборна база. Тој извојува убедлива победа над актуелниот претседател Петро Порошенко во вториот круг од претседателските избори во 2019 година. Водството на претседателот Зеленски за време на руската инвазија на Украина му донесе глобално признание.

Ран живот и кариера како забавувач

Зеленски е роден од еврејски родители во индустриската метропола Кривиј Риг во јужна Украина. Кога бил мало дете, неговото семејство се преселило во Ерденет, Монголија, четири години пред да се врати во Криви Риг, каде Зеленски се запишал на училиште.

Како и многу луѓе од украинскиот регион Днепропетровск, тој пораснал учејќи мајчин руски јазик, но исто така стекнал течно познавање и на украинскиот и на англискиот јазик.

Во 1995 година влегол во Економскиот институт Криви Рих (Криви Рог), локалниот кампус на Националниот економски универзитет во Киев, а во 2000 година дипломирал правник.

Иако Зеленски имаше лиценца за адвокатура, неговата кариера веќе беше тргната во друга насока.

Додека бил студент, тој станал активен во театарот и тоа ќе му стане примарен фокус.

Во 1997 година, неговата група за изведба, Квартал 95 („Четврт 95“, населбата во центарот на Криви Рих каде Зеленски го помина детството), се појави во телевизиското финале на КВН (Klub vesyólykh i nakhódchivykh; „Клуб на смешни и инвентивни луѓе“) , популарен импровизациски натпревар во комедија што се емитуваше низ Заедницата на независни држави.

Зеленски и Квартал 95 станаа редовни на КВН и се појавуваа на програмата до 2003 година. Таа година Зеленски го коосноваше Студио Квартал 95, продукциска компанија која ќе стане едно од најуспешните и најплодните забавни студија во Украина.

Зеленски ќе биде уметнички директор на Студио Квартал 95 од создавањето на компанијата до 2011 година, кога беше именуван за генерален продуцент на украинскиот телевизиски канал Интер ТВ.

Зеленски ја напушти Интер ТВ во 2012 година, а во октомври истата година тој и Квартал 95 склучија заеднички продукциски договор со украинската мрежа 1+1. Таа мрежа беше во сопственост на Ихор Коломојски, еден од најбогатите луѓе во Украина, а односот меѓу Зеленски и Коломојски ќе стане предмет под лупа кога Зеленски изјави дека има намера да влезе во политиката.

Покрај работата во телевизијата во овој период, Зеленски се појави во голем број играни филмови, вклучувајќи ја историската фарса Ржевски наспроти Наполеон (2012) и романтичните комедии 8 Први состаноци (2012) и 8 нови датуми (2015).

Слуга на народот и пат до претседателската функција

Во 2013 година Зеленски се врати во Квартал 95 како уметнички директор, но неговата забавна кариера наскоро ќе се вкрсти со сеизмичките настани што го потресуваат политичкиот пејсаж на Украина.

Во февруари 2014 година, владата на украинскиот претседател Виктор Јанукович беше соборена по неколкумесечни народни протести, а мајскиот милијардер Петро Порошенко беше избран за претседател на Украина.

Со бунтот поддржан од Русија кој беснее во источна Украина и ендемичната корупција што ја поткопува довербата на јавноста во владата, Порошенко се бореше да спроведе дури и скромни реформи.

Зеленски вели ќе го славиме идниот роденден во победа.

На почеток