Свет

Кремљ: Се планира убиство на Евгениј Пригожин

Во вторникот од Кремљ пристигна информација дека се планира убиство на Евгениј Пригожин, шефот на групата Вагнер, пишува Дејли Бист.

Иако се шпекулира дека Пригожин налутил многу функционери блиски до Владимир Путин со неговите постапки во Украина, портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков рече дека Пригожин всушност треба да ги загрижува властите во Киев.

Самиот Пригожин претходно во вторникот тврдеше дека бил информиран дека украинскиот претседател Володимир Зеленски и директорот на ЦИА, Вилијам Барнс, наводно се сретнале за да разговараат за неговото убиство. „Тоа е повеќе работа на специјалните служби“, им рече Песков на новинарите на прашањето за наводите.

„Но, што се однесува до обидите за атентат, Украина е вмешана и во обиди за атентат и во апсолутно монструозно убиство. Да се ​​потсетиме на обидите за атентат што се случија. Да се ​​потсетиме на убиството на Дарија Дугина и така натаму. Вклученоста на режимот во Киев во таков атентат обидите се очигледни, така што има толку голема опасност за нашите граѓани“, рече Песков.

Обвинението за атентатот првично беше од Владимир Рогов, еден од руските лидери во областа Запорожје во Украина.

„Едно од барањата што Зеленски го постави за време на средбата со директорот на ЦИА беше да се убие шефот на Вагнер“, изјави Рогов за руските државни медиуми, без да прецизира од каде ја добил оваа информација. Тој рече дека убиството на Пригожин би било „повеќе од логично“.

Пригожин, кој ја ужива можноста да го достигне статусот на маченик во руското општество, се пошегува преку неговата медиумска канцеларија дека неговото убиство е „многу добра идеја“.

„Се согласувам дека е време да се елиминира Пригожин. Доколку ме контактираат, секако ќе помогнам“, се пошегува Пригожин.

Дури и некои провоени руски коментатори побрзаа да истакнат на социјалните мрежи дека најголемата закана за шефот Вагнер е веројатно дома.

„Ми се чини дека оние кои се најзаинтересирани да го елиминираат Пригожин се блиски до Кремљ. Информациите за неговите движења и локации ќе протечат само до Украинец“, напиша еден коментатор на социјалните мрежи.

На почеток