Свет

Урсула фон дер Лајен пристигна во Киев на самитот Украина-ЕУ

Претседателите на Европската комисија и на Европскиот совет, Урсула фон дер Лајен и Шарл Мишел, заедно со европските комесари пристигнаа во воена Украина за да разговараат со претседателот Володимир Зеленски.

Ова се случува на позадината на желбата на Киев побрзо да се приклучи на Европската унија. Ќе се разговара за обновата на Украина, проблемите со безбедноста на залихите со храна, нов пакет хуманитарна помош од 25 милиони евра.

На почеток