Свет

Болсонаро е „имитатор“ на Трамп, тој повеќе нема да ја води земјата, вели Лула да Силва

Во интервју за Си-Ен-Ен во петокот, бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва го нарече својот екстремно десничарски претходник Жаир Болсонаро „верен имитатор“ на поранешниот американски претседател Доналд Трамп и рече дека нема шанси тој повторно да стане шеф на државата.

Левичарскиот претседател изјави дека бразилското правосудство го истражува Болсонаро за напад на демократијата.

Тој ќе се сретне со Бајден во Белата куќа како дел од посетата на САД за да покаже поддршка за демократијата во Бразил, која беше загрозена од Болсонаро, кој никогаш не го призна поразот на минатогодишните претседателски избори.

Поддржувачите на Болсонаро ги окупираа владините згради во Бразилија на 8 јануари, повикувајќи на воен удар за соборување на Лула, што потсетува на 6 јануари 2021 година, кога следбениците на Трамп го нападнаа американскиот Капитол.

Лула рече дека Болсонаро, кој отпатува за Флорида два дена пред да му заврши мандатот на крајот на декември, не ги сака синдикатите, не сака да разговара со работодавците и не сака да разговара со новинари.

„Само тој и неговите лаги“, рече Лула.

Тој објасни дека го разрешил началникот на Генералштабот на вооружените сили бидејќи неговата администрација верувала дека одредени делови од војската соработувале со оние кои сакаат да се врати Болсонаро и додаде дека неговата влада во моментов спроведува чистка на офицерите наклонети кон поранешниот претседател.

На прашањето за неутралноста на Бразил во врска со војната во Украина, бразилскиот лидер рече дека Русија погрешила што извршила инвазија на суверена држава, но тој ја бранел својата одлука да не испраќа артилериска муниција од германско производство како дел од западната поддршка за одбраната на Украина.

„Да испратев муниција, ќе се приклучев на војната. Не сакам да се приклучам на војната, сакам мир“, рече Лула да Силва.

На почеток