Свет

Лекарите 12 дена се бореа за нејзиниот живот: Загина 27-годишна девојка откако ја прегази камион на пешачки премин

Откако лекарите дванаесет дена се бореле за нејзиниот живот, во КБЦ Осиек од тешки повреди почина 27-годишна жена која со камион ја удрил 66-годишен маж кога поминувала на пешачки премин кај Ѓаково.

Од осиек-барањската полиција во понеделникот изјавија дека сообраќајната несреќа се случила на 8 февруари кога 66-годишен маж се движел од Пишкоревац кон Ѓаково. со својот автомобил налетал на пешак од Бабина Греда.

Од силината на ударот била фрлена во каналот и била пренесена во КБЦ Осиек, каде што починала. Возачот не бил под дејство на алкохол и носел појас додека возел, а против него е поднесена кривична пријава за предизвикување сообраќајна незгода со фатален исход.

На почеток