Свет

Путин гол се капе во када полна со крв, рускиот претседател ѕвезда на карневалот во Германија

Првпат по тригодишна пауза на карневалот во Германија парадите почнаа да минуваат низ градовите Диселдорф и Келн.

Двата града се познати во Германија по тоа што се домаќини на најголемите карневалски прослави во земјата.

Карневалските автомобили на годинешните паради во двата града вклучуваа сатирични погледи на руската инвазија на Украина, пренесуваат медиумите во регионот.

Така, според анализите, на некои рускиот претседател Владимир Путин е прикажан како вампирот Носферату, кој го турка светот низ машина за мелење месо и го бакнува ѓаволот.

Парадата во Диселдорф го покажа Путин како се капе во крв во када обоена во украинска сина и жолта боја.

„Мислам дека во лоши времиња ви треба добра субверзивна сатира“, рече истакнатиот бродоградител од Диселдорф, Жак Тили, пред парадата.

Прославите на чист понеделник во Келн годинава ја одбележуваат нивната 200-годишнина. Парадата е основана во 1823 година од богати граѓани што сакале да воведат ред во карневалскиот хаос.

Парадата во 2020 и 2021 година е откажана поради пандемијата на коронавирусот. Во 2022 година имаше масовни протести против руската инвазија на Украина.

Организаторите на парадата во Диселдорф беа загрижени дека целата работа нема да биде загрозена од климатските активисти, кои неодамна протестираа со повремено блокирање на патиштата.

На почеток