Свет

Трудо: Канада воведува нови санкции кон Русија

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска изјави дека неговата земја ќе воведе нови санкции кон Русија и ќе испрати уште четири борбени тенкови Леопард 2 во Украина.

Новите санкции ќе бидат насочени против 129 лица, вклучително и заменици-премиери на Русија и други државни функционери, како и против 63 ентитети, изјави Трудо пред новинарите, пренесува Ројтерс.

Канада ќе и помогне на Украина и со оклопно возило за поправка на тенкови, а Киев ќе добие и повеќе од 5.000 парчиња муниција од Отава.

– Владимир Путин сериозно погрешно пресмета кога ја започна својата агресивна војна – додаде Трудо.

Според канадскиот премиер, Путин ги потценил Украинците и солидарноста на пријателите на Украина ширум светот.

Денеска сме посилни и пообединети од кога било, заклучи Трудо,пренесе Блиц.рс.

На почеток