Свет

Пригожин: Украинците даваат ужасно жесток отпор кај Бахмут

Шефот на платеничката група Вагнер, Евгениј Пригожин денеска изјави дека Украина дава силен отпор кај градот Бахмут.

Како што рече, Украинците даваат ужасно жесток отпор.

„Украинската армија вбризгува дополнителни резерви во Артјомовск и со сите сили се обидува да го задржи градот. Десетици илјади борци на украинската армија пружаат исклучително жесток отпор. Битките од ден на ден стануваат покрвави“, рече Пригожин.

Руските војници го опкружуваат Бахмут, поради што украинските сили размислуваат за повлекување, изјави советник на украинскиот претседател.

Александар Родњански за Си-Ен-Ен изјави дека Русите се обидуваат да ја изведат операцијата со помош на платеничката група Вагнер. Според него, украинските војници ќе бидат принудени да се повлечат или на „стратешко предавство“ доколку се процени дека цената да се задржи Бахмут е превисока. Родњански рече дека Украина нема да го жртвува целиот свој народ „за ништо“. Од лани се водат битки за освојување на градот.

На почеток