Свет

(ВИДЕО) Хаос низ цела Грција по трагедијата, на протестот летаат шок бомби и молотови коктели: „Државата е убиец!“

Немири избувнаа во центарот на Атина за време на новиот протест на Грците поради дефекти што доведоа до голема железничка несреќа претходно оваа недела во која загинаа повеќе од 57 луѓе.

Демонстрантите се собраа пред грчкиот парламент во Атина каде се судрија со полицијата.

Некои демонстранти запалија корпи за отпадоци и фрлаа молотови коктели, додека полицијата одговори со солзавец и шок бомби.

Демонстрантите носеа транспаренти на кои пишуваше: „Државата е убиец“, „Итно отстранете го Мицотакис!“, „Вие 300, молчете!“, што е порака упатена до пратениците.

Да потсетиме, страшна железничка несреќа се случи во понеделникот нешто пред полноќ кога патнички воз со повеќе од 350 луѓе се судри со товарен воз во централна Грција, недалеку од градот Лариса.

Грчкиот министер за инфраструктура и транспорт Костас Караманлис поднесе оставка, а началникот на железничката станица Лариса е уапсен под сомнение дека е одговорен за несреќата која се смета за најтешката железничка несреќа во грчката историја.

Се сомнева дека тој е виновен што шините не биле навреме разделени.

На почеток