Македонија

Денес облачно, врнежливо и студено

Времето денес во Македонија претпладнево ќе биде променливо облачно, а во текот на денот ќе биде сончево и посвежо од вчера. Ќе има мала до умерена облачност и ќе дува засилен ветер од северен правец, особено долж Повардарието.

И во Скопје времето ќе биде сончево и посвежо со мала до умерена облачност. Ќе дува засилен северен ветер, а дневната температура ќе достигне до максимум 12 Целзиусови степени. Температурите во држата ќе се движат од 6 степени во Маврово, Охрид 11, Битола 10, Крива Паланка и Берово 8, Кавадарци 13 и Дојран 14.

Утре наутро времето ќе биде студено, а преку денот сончево . Ќе дува слаб ветер од северен правец. Сончево време се очекува и во Скопје. Дневните температури ќе се движат од 8 до 18 степени.

На почеток