Актуелно

Руската воздушна одбрана собори четири ракети

Руската воздушна одбрана собори четири ракети над Белгород, на границата со Украина.

Во таа прилика е повредена една жена, соопшти денеска гувернерот на Белгородската област Вјачеслав Гладков.

“Нашата противвоздушна одбрана собори четири ракети над Белгород и Белгород. Последиците на теренот се расчистуваат. Веќе е пријавено едно повредено лице”, напиша тој на каналот Телеграм.

Тој додаде дека на местото е испратена брза помош.

Како што наведе, причинета е штета и на два станбени објекти.

Гладков не кажа кој ги испукал ракетите, но во претходните случаи ги обвинувал украинските сили од другата страна на границата, потсетува Ројтерс.

На почеток