Свет

Трагедија во Канада: Пикап удри во пешаци, има загинати и повредени

Две лица загинаа, а девет се повредени кога пикап удрил во пешаци во Амквај, Квебек. Возачот на пикапот ѝ се предал на полицијата, по што бил уапсен.

Според информациите, се работи за 38-годишен локален жител.

Инспекторите се уште се обидуваат да утврдат дали инцидентот бил намерен напад или несреќен случај, јавува Би-Би-Си.

Загинале двајца мажи на возраст од околу 60 и 70 години, а меѓу повредените има и деца.

Локалниот весник „Девоар“ ги пренесува зборовите на еден од очевидците дека видел како пикап забрзува додека се приближува до пешаците на тротоарот. Портпаролката на полицијата во Квебек рече дека сè укажува на изолиран инцидент.

„Нема повеќе опасност во областа и има само еден осомничен“, рече таа.

Премиерот на Квебек, Франсоа Лего го нарече инцидентот „шокантен“, додека канадскиот премиер Џастин Трудо на Твитер напиша дека неговото срце е со луѓето од Амкви.

На почеток