Свет

Момче се удавило од кучешки синџир, му се замотал околу вратот за време на игра

Петгодишно момче почина синоќа во Варпалот, Унгарија, откако околу вратот му се замотал ланецот од кучето додека си играло со своите браќа.

Трагедијата се случила синоќа околу 17 часот и 30 минути, а членовите на Центарот за социјална работа веднаш ги однеле другите две деца.

Вработените во итната помош долго време се бореле за животот на малото момче, но веќе не можеле да го спасат, пренесува 24.hu.

Полицијата Веспрем ги истражува околностите за смртта на момчето во рамки на кривична постапка поради сомнение за несовесно загрозување.

Според „Делта њуз“, петгодишното момче си играло со своите браќа и сестри во собата кога синџирот од кучиња се замотал околу неговиот врат.

Неговите браќа веднаш ѝ кажале на жената која ги чувала кога виделе дека на малото дете не му е добро, па таа веднаш повикала брза помош.

Но било предоцна. Според информациите од телеграфската канцеларија, детето се удавило поради синџиот замотан околу вратот.

На почеток