Свет

Силен земјотрес во Италија

Земјотрес со интензитет од 5,4 степени според Рихтеровата скала вечерва ја погоди Италија.

Според публикациите на Volcano Discovery, епицентарот бил во близина на градот Молиз на длабочина од два километри.

Ударот е регистриран во близина на градот Кампобасо во регионот Молизе, 77 километри северозападно од градот Фоџа и 12 километри југозападно од Казакаленда на длабочина од два километри во 23:52 часот по локално време, соопшти EMSC.

Засега нема информации за жртви и материјална штета.

На почеток