Свет

„Изгледа, наместо Ф-16, му подготвиле средство за смирување на детето од Киев“, вели Медведев

Дмитриј Медведев, кој никогаш не пропушта да ги коментира потезите и одлуките на Вашингтон, а сега го коментираше откривањето на кокаин во Белата куќа.

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија рече дека, судејќи според се, наместо американски борбени авиони Ф-16 „тие им подготвиле средство за смирување на детето од Киев“.

„Тие пронајдоа кокаин во Белата куќа. „Изгледа, наместо Ф-16, тие му подготвија смирување на детето од Киев“, напиша Медведев на Твитер.

Белиот прав го пронашле во неделата вечерта соработниците на американската тајна служба, кои биле во посета на зградата, по што е најавена евакуација. Подоцна со вештачење било утврдено дека белиот прав пронајден во западното крило на американската администрација бил кокаин.

На почеток