Свет

Кутии полни со пари, складиште за оружје, сала за медицински третмани: Објавени ексклузивни снимки од канцеларијата на Пригожин и еден од неговите имоти

Пригожин го прекинал молкот и објавил снимка: „Очекувам нови победи на фронтот“

Руската државна телевизија силно го нападна Евгениј Пригожин, водачот на платениците Вагнер, кој минатиот месец започна вооружен бунт.

Телевизијата, исто така, рече дека истрагата за тоа што се случи сè уште „енергично се спроведува“.

Според договорот со кој стави крај на бунтот, Пригожин, чија наводна цел беше да ги собори рускиот министер за одбрана и началникот на Генералштабот поради, како што рече, нивното некомпетентно водење на војната, требаше да биде во Белорусија.

Исто така, како што е договорено со белорускиот претседател, во замена за заминување во Белорусија, треба да се отфрли кривичната пријава против Пригожин.

Сепак, програмата наречена „60 минути“ емитувана во средата навечер на државниот ТВ канал „Россија-1“ покажа, како што рече, ексклузивни снимки направени за време на полициските рации во канцеларијата на Пригожин во Санкт Петербург и еден од неговите имоти во тој град.

Водителот на програмата, пратеникот Евгениј Попов, го нарече Пригожин „предавник“, а видеото требаше да биде доказ за криминалното минато на Пригожин и лицемерието во прозивките за корупција во вооружените сили.

На снимката се гледаат кутии полни со готовина во неговата канцеларија и парчиња долари во неговата луксузна резиденција, заедно со, како што се вели, неговиот личен хеликоптер, складиште за оружје, колекција на перики, комплетно опремена сала за медицински третмани.

 

На почеток