Свет

Станарите на кулата West 65 во Нов Белград се жалат од условите, а платиле и до 5.000 евра за квадрат

Станарите на луксузната кула West 65 во Нов Белград, за која Курир.рс пишуваше во неколку наврати, продолжуваат секојдневно да страдаат, со скршени прозорци, поплави, подигнат паркет и многу други проблеми. Сè дополнително кулминираше по минатонеделното невреме кое во неколку наврати го зафати главниот град.

Да потсетиме, овде купувачите плаќаа и до 5.000 евра за метар квадратен, а од вселувањето минатата година се соочуваат со многу неочекувани проблеми. На пример, половина година не можат да излезат од подземната гаража на зградата преку излезот на Кулата, се жалат дека никој никогаш не ги измил прозорците, дека вентилацијата не работи, хигиената речиси воопшто не се води…

Пред десетина дена, кога станарите ја контактираа редакцијата на Курир.рс, упатиле прашања до инвеститорот Вест 65 зошто не се решаваат нивните повеќемесечни проблеми, а купувачите на станови сè уште не го добиле најголемиот дел од она што им било ветено во договорот. Инвеститорот потоа испратил одговор до Курир кој нема врска со прашањата и се осврнал на невремето, иако јасно им кажале за што се работи. Потоа рекле дека и покрај невремето, се е во ред со West65 Tower:

– Почитуван Курир, по најголемата бура во историјата на Белград, West 65 остана целосно недопрена. Секој стан, секој прозорец, фасада и секое дрво остана цели и неоштетени. За среќа, не беа потребни поправки. Сега зошто му поставивте на Вест 65 прашања за последиците од невремето и за целосните невистини. Вие најдобро знаете кои се вашите интереси во ширењето невистини и клевети. Не ви е прв пат. Ние и вие ја знаеме вистината. Нема да се занимаваме со деманти – велат во одговорот.

ЗАПАД 65

– Зграда висока 155 метри

– 40 ката

– 294 станови од 38 до 410 квадрати

– По 94 квадрати имаат трособните станови

– пентхаусите се со квадратура од 202 до 410 метри квадратни

Меѓутоа, само неколку дена подоцна, станарите на Вест 65 испратиле видео на кое јасно се гледа дека тврдењата на инвеститорот не се точни и дека, на крајот на краиштата, минатонеделното невреме навистина им создаде дополнителни проблеми на купувачите на луксузни станови.

– Во кујната и бањите има смрдеа од вентилацијата. Страшно! Премногу е топло по ходниците, 60 степени. Не се чисти редовно, а кога ќе решат да го чистат е само со влажна крпа без детергент. Лифтовите се страшно нечисти, плочките искршени… Со еден збор, ужас! Никој не е задоволен – велат станарите.

Станарите сведочат дека многу работи се уште не одговараат на луксузот за кој платиле повеќе од 5.000 евра за квадрат, но инвеститорот не ги слуша нивните проблеми. Тој не сакал да ги прими и да разговара со претставниците на Станбената заедница, туку ги контактирал исклучиво преку адвокат.

Курир.рс

На почеток