Свет

Г20: „Државите не смеат да користат сила за да окупираат територија на друга земја“

Г20: „Државите не смеат да користат сила за да окупираат територија на друга земја“

Во согласност со Повелбата на Обединетите нации, државите мора да се воздржат од употреба на сила со цел окупација на територии, констатираа денеска земјите од Г20 во заедничката декларација на самитот во Њу Делхи.

dobivaj vesti na viber

„Во согласност со Повелбата на Обединетите нации, сите држави мора да се воздржат од закана или употреба на сила со цел окупација на територија, против територијалниот интегритет и суверенитет или политичка независност на која било држава“, се вели во соопштението, пренесе „Ројтерс“.

Во текстот на декларацијата директно не се споменува нападот на Русија врз Украина и тековната војна.

Земјите од Г20 објавија за време на претходниот самит на Бали дека и покрај тоа што мнозинството земји го осудуваат нападот врз Украина, постојат различни мислења и толкувања на конфликтот.

makfax.com.mk

На почеток